Ядерна зброя в Білорусі та абсурд у Росії

Нові наміри Росії щодо розміщення ядерної зброї, заяви про заборону Міжнародного кримінального суду, погрози «іноагентам», звинувачення Словаччини і помилування «вагнерівців». Зеленський розраховує на Світовий банк у відбудові України, Північна Європа об’єднує ППО, МАГАТЕ їде на ЗАЕС, а сенатори наполягають на участі США в МКС. KibOrg News розповідає про світові новини.  

Росія і Білорусь. Тепер їх об’єднує ядерна зброя

В інтерв’ю для програми «Москва. Кремль. Путин» («Москва. Кремль. Путін») на телеканалі «Россия 24» («Росія 24») 25 березня президент Російської Федерації оголосив про розміщення на території Білорусі тактичної ядерної зброї. Він зазначив, що 1 липня у союзній державі буде завершено будівництво ядерного відсіку. За словами Володимира Путіна, це не порушить угоди про нерозповсюдження ядерної зброї та в цьому немає «нічого незвичайного», оскільки США також розміщують ядерну зброю на території своїх союзників. Натомість радник керівника Офісу Президента України Михайло Подоляк написав у Твіттері, що це порушує договір про нерозповсюдження, а Путін своєю заявою зізнається в тому, що йому страшно і він програє. У Білому домі повідомили, що рішення російського президента не вплине на стратегічну ядерну позицію Сполучених Штатів. Володимир Путін сказав, що причиною передачі зброї РФ Білорусі стала заява Великої Британії про можливе постачання Україні снарядів зі збідненим ураном, хоча вони не належать до ядерної зброї. На це відреагував міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі: «Ядерної ескалації немає. Єдина країна у світі, яка говорити про ядерні питання – це Росія. Немає жодної загрози для Росії, йдеться виключно про допомогу Україні в її захисті».

Володимир Путін

Україна покладається на підтримку Світового банку у відбудові

У вечірньому відеозверненні 25 березня Президент України згадав зустріч із представниками Світового банку, де були обговорені нові перспективні програми. «Будинки, соціальна інфраструктура, економічна основа життя — все це має бути відбудовано», — додав Володимир Зеленський. Тільки за перший рік повномасштабної війни Росія завдала Україні збитків щонайменше на 135 мільярдів доларів США, йдеться у спільній доповіді уряду України, Світового банку та Європейської комісії. Станом на 24 лютого 2023 року вартість відновлення після нападу Росії оцінюється щонайменше у 411 мільярдів доларів. 

Володимир Зеленський з представниками Світового банку

Сенатори США закликають уряд надати докази військових злочинів РФ

Сенатори-демократи та республіканці Сполучених Штатів закликали президента Джо Байдена передати до Міжнародного кримінального суду докази російських військових злочинів. У заклику вони вказали, що Конгрес надав уряду Вашингтона простір для підтримки МКС, проте держава до суду не приєдналася. Сенатори розкритикували те, що США не оприлюднили доказів, які могли б допомогти в кримінальному переслідуванні. 17 березня 2023 року кримінальний суд звинуватив Президента Російської Федерації у викраденні та депортації українських дітей і видав ордер на його арешт. 

Росія хоче заборонити кримінальний суд

Спікер нижньої палати російського парламенту, довірена особа Володимира Путіна, В’ячеслав Володін запропонував заборонити діяльність МКС у Росії і покарати всіх, хто з ним співпрацює. Хіба що для цього треба змінити законодавство. 

В’ячеслав Володін

Медведєв погрожує «іноземним агентам»

Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв наполягає на забороні «іноагентам» заробляти гроші в Росії. За його словами, це має бути зафіксовано на рівні закону. «Іноземними агентами» в країні-агресорці вважаються особи, ЗМІ, організації, що не лояльні до державної політики. Вимога Медведєва означала б, зокрема, заборону працювати і заборону публікацій для тих, хто критикує кремлівський режим. Щоб поставити клеймо «іноземного агента», владі достатньо звинуватити особу в тому, що вона перебуває під «іноземним впливом». Зараз у чорному списку Мін’юсту РФ перебувають понад 160 організацій і 250 осіб. 

Дмитро Медведєв

Північна Європа об’єднує ППО

Швеція, Норвегія, Фінляндія та Данія оголосили про намір створити єдину протиповітряну оборону Північних країн проти можливої загрози з боку Росії. Декларацію представники держав підписали на авіабазі Рамштайн у Німеччині. Підписання відбувалося в присутності високопоставлених військовослужбовців США і відповідало вимогам НАТО. 

Москва звинувачує Словаччину у порушенні угоди

У Росії заявили, що Словаччина порушила укладений у 1997 році контракт, передавши Україні радянські винищувачі МіГ-29 без згоди РФ. Згідно з угодою, це неприпустимо, — повідомила Федеральна служба з військово-технічної співпраці в Москві. У четвер Словаччина передала Україні чотири винищувачі, попереду ще дев’ять. 

Словацький винищувач МіГ-29 (архівне зображення)

Помилування «вагнерівців»

Понад 5 тисяч ув’язнених, яких Росія використовувала у війні проти України, були помилувані. Про це написав керівник ПВК «Вагнера» Євген Пригожин. «Колишніх в’язнів виховували краще, ніж піонерів за радянських часів», — зазначив він. За підрахунками правозахисної організації «Росія за ґратами» 50 тисяч злочинців були долучені до нападу на Україну. Здебільшого вони воюють у складі «Вагнера» і вважаються добровольцями. Керівник ПВК заманював ув’язнених обіцянками про помилування після шестимісячної служби в армії. 

Глава МАГАТЕ знову їде на ЗАЕС

Через тривалу ризиковану ситуацію на Запорізькій атомній електростанції голова Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі вирушить до України. «Попри нашу присутність на станції вже сім місяців, ситуація на ЗАЕС все ще нестабільна», — сказав Гроссі. Керівник МАГАТЕ наголосив, що робитиме «все, що від нього залежить», аби запобігти небезпеці.

Вид на другий блок Запорізької АЕС

KibOrg News — проєкт журналістів та IT-спеціалістів, які об’єднались під іменем легендарних кіборгів для боротьби з агресором в інформаційному просторі.

Ми розслідуємо злочини росіян в Україні, викриваємо діяльність колаборантів і розвінчуємо російські фейки.

Слідкуйте за нашими сторінками: Telegram | Facebook | Twitter

Василь Волошко

Хочу щось сказати