Думки навколо «фортеці». Як живе Бахмут і чого чекати найближчим часом

Російські окупанти наступають на Бахмут з трьох напрямків і зосереджуються на тому, щоб оточити сили оборони. Бахмут став центром широкомасштабного наступу Москви на сході України, зазнавши значних пошкоджень. Що далі?

Перед початком повномасштабного вторгнення в Україну, у Бахмуті проживало до 70 тисяч людей. Нині ж, за словами заступника мера Бахмута Олександра Марченко, у місті залишаються близько 4-4,5 тисяч цивільних осіб. Вони живуть у притулках, без газу, електрики та водопостачання. Українська влада працює над евакуацією тих, хто залишився, але завдання ускладнюється тим, що дороги з міста все частіше опиняються під загрозою обстрілів.

Ситуація навколо Бахмуту станом на 05.03.2023. Мапа: DeepState

Хвилями штурмів найомників ПВК «Вагнера» протягом осені та зими, Росія підступала до міста з півдня та півночі, у намаганні оточити українців всередині. Минулого місяця президент Володимир Зеленський пообіцяв, що Україна не відмовиться від Бахмута, назвавши його «нашою фортецею».

У суботу 4 березня британська розвідка повідомила, що у місті були зруйновані два важливі мости, у тому числі критично необхідний міст, який сполучає Бахмут із містом Часів Яр. «Утримувані українцями шляхи постачання міста гранично обмежені», — йдеться у повідомленні. Аналітики з Інституту вивчення війни (ISW) стверджують, що українські військові таким чином, можливо, готуються до відступу з частини міста. Проте, у зведеннях, що надійшли від Генерального штабу ЗСУ, не міститься жодних вказівок на такий відхід. 

Аналітики ISW вважають, що росіяни змогли дещо просунутися навколо Бахмута, однак, навряд чи окупанти зможуть найближчим часом оточити місто. «Російський прогрес у Бахмуті був повільним, поступовим і не означає, що російські війська зможуть незабаром оточити місто, а взяти фронтальними штурмами поготів», — йдеться у звіті ISW.

Українські військовослужбовці їдуть на танку поблизу Бахмуту, Донецька область, Україна, 27.02.2023. REUTERS

Якщо Росія врешті-решт захопить Бахмут, це стане кульмінацією однієї з найтриваліших і найкривавіших битв війни, але залишиться питання про здатність Росії підтримувати свій наступ і закріплюватися на сході України. Падіння міста принесе президенту Росії Володимиру Путіну символічну нагороду як перше велике місто, взяте його військами з липня.

«Реальність така, що якщо росіяни захоплять Бахмут, вони отримають уламки. Це місто з мінімальним стратегічним значенням, майже без залишків інфраструктури для підтримки окупаційних сил. Те, що росіяни так багато вклали в його захоплення, красномовно говорить про їхню погану стратегію у цій війні», — вважає Мік Райан, військовий аналітик і генерал-майор австралійської армії у відставці. 

Пізно ввечері 4 березня у мережі з’явилося відео терориста та голови ПВК «Вагнера» Євгена Пригожина, у якому він припустив, що якщо «вагнерівці» відступлять від Бахмуту, то весь російський фронт посиплеться. Зокрема, також він продовжив натякати на старий конфлікт з Міноборони Росії, посилаючись на снарядний голод.

До цього у лютому Пригожин прямо звинуватив міністра оборони Сергія Шойгу і командувача угруповання російських військ в Україні Валерія Герасимова у тому, що вони не хочуть ухвалювати рішення про постачання боєприпасів «вагнерівцям», тому що їх «нібито не існує». 

https://youtu.be/EelfGtZEB1o

Українські військові, якщо відступлять, ймовірно, зроблять це непомітно, з мінімальними втратами, вважають західні аналітики. Одночасно із цим очікується, що найближчими тижнями Україна розпочне власний контрнаступ з метою розширити територіальні завоювання, які вона здобула минулої осені на північному сході та півдні. 

Кінцевою ціллю весняного поштовху України може бути розрив сухопутного мосту на півдні країни між силами Москви в окупованому Криму та іншими територіями, захопленими Росією. Але західні експерти також застерігають, що передбачити точне місце наступного удару Києва складно. 

«Найближчі три місяці на фронті будуть дуже активними і вирішать подальший перебіг подій», — сказав в інтерв’ю «Голосу Америки» голова військової розвідки України Кирило Буданов.


KibOrg News — проєкт журналістів та IT-спеціалістів, які об’єднались під іменем легендарних кіборгів для боротьби з агресором в інформаційному просторі.

Ми розслідуємо злочини росіян в Україні, викриваємо діяльність колаборантів і розвінчуємо російські фейки.

Слідкуйте за нашими сторінками: Telegram | Facebook | Twitter

коментiв

  • Так Бахмут це ” наша фортецея” чи ” місто з мінімальним стратегічним значенням” ?

    • Автор статті прокоментував слова військового аналітика і генерал-майора австралійської армії у відставці Міка Райана. Для команди KibOrg Бахмут завжди був і є “Нашою Фортецею”.