«Брудні бомби» Кремля: Які міфи вигадує Росія про російсько-українську війну і навіщо

За кількістю міфів з давніми греками може «потягатись» лише Російська Федерація. Різниця лише в тому, що давньогрецька міфологія має позитивний вплив на культуру і розвиток людства, а російська — шкодить і виправдовує злочини. Які міфи вигадала Росія останнім часом і навіщо?

«Брудна бомба»

23 жовтня російське видання «РИА Новости» опублікувало допис про підготовку Україною підриву «брудної бомби» за підтримки Великої Британії. Ціллю «провокації» росіяни називають спробу «звинуватити Росію в тому, що вона використала зброю масового ураження на українському театрі воєнних дій, і у такий спосіб запустити у світі міцну антиросійську кампанію, націлену на підрив довіри до Москви».

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу того ж дня передав «новини» про «брудну бомбу» міністрам оборони Сполучених Штатів Америки, Великої Британії, Туреччини та Франції. Цей наратив підтримали міністр закордонних справ Сергій Лавров, очільник Генштабу російської армії Валерій Герасимов та представник Росії в Організації Об’єднаних Націй Василь Небензя. Також у своєму виступі 27 жовтня президент Путін згадав «брудну бомбу» в Україні. Міністри оборони Сполучених Штатів Америки, Франції та Великої Британії опублікували заяву, в якій звинувачують Росію в поширенні фейків. «Новину» про «брудну бомбу» спростував і президент Зеленський.

Що таке «брудна бомба»?
«Брудна бомба» — зброя масового ураження, яка поєднує звичайні вибухові речовини, такі як динаміт, з радіоактивними матеріалами. Нічого спільного із ядерною зброєю вона не має. Вибух «брудної бомби» спричиняє забруднення території та може викликати променеву хворобу, проте зброя має невеликий радіус дії.

Навіщо Росія використовує цей міф?
За допомогою «новини» про «брудну бомбу» росіяни намагаються вплинути на населення та еліти країн, що допомагають Україні, з метою зменшення гуманітарної підтримки та постачання зброї. Також у такий спосіб Росія може спробувати повернути підтримку тих росіян, які «зняли букву Z з лобового скла машин» через мобілізацію, яку оголосив Путін 21 вересня.

Іншим ймовірним варіантом є перенесення відповідальності за ескалацію конфлікту з Російської Федерації на Україну та її міжнародних партнерів. Росія та її представники на міжнародній арені неодноразово намагались звинуватити Україну в тероризмі, щоб приховати власні воєнні злочини.

«Прихильники “Азову” готували теракт у Ставропольському краї»

28 жовтня Центр громадських зв’язків ФСБ повідомив, що «співробітники ФСБ запобігли теракту у Ставропольському краї, який готували прихильники ідеології націоналістичного батальйону “Азов”». Цю «новину» протягом доби поширила низка інформаційних ресурсів Російської Федерації, такі як «Украина.ру», «EADaily», «Life.ru» тощо. За інформацією ФСБ, у затриманих «прихильників “Азову”» вилучили вогнепальну зброю, вибухові пристрої та методичну літературу з організації масових заворушень. Один із заарештованих на відео ФСБ «зізнається», що він з товаришами «захоплюється діями “Азову” і слідує заклику до вбивства російськомовного населення на території України».

2 серпня Верховний Суд Росії визнав «Азов» так званою терористичною організацією. Ініціатори законів керувалися створеним у власних ЗМІ образом і не розуміли, що йдеться про окремий загін спецпризначення державної структури, а не про неформальну парамілітарну групу. «Азов» — це не окремий полк, а структурний підрозділ у складі Національної гвардії України, який функціонує в країні на законних підставах. Отже, жодних закликів до вбивства російськомовної частини населення України чи постачання зброї «прихильникам» бути не могло.

Навіщо Росія використовує цей міф?
Росія вкотре намагається звинуватити «Азов» і Україну в тероризмі для того, щоб виправдати свої воєнні злочини, в тому числі удари по цивільним об’єктам. У такий спосіб російська влада прагне протидіяти визнанню Російської Федерації країною-спонсором тероризму і дегуманізувати українців.

«Справжнім гарантом української державності, українського суверенітету та територіальної місцевості могла б бути лише Росія, але Україна перетворилась на колонію Заходу»

27 жовтня Президент Росії Путін на Валдайському форумі повторив не один наратив, пов’язаний з Україною. Він суперечив своїм словам про «справжнім гарантом української державності могла б бути лише Росія», зазначаючи, що вважає єдиним український та російський народи, оскільки це «історичний факт». Крім того, Путін знову наголосив, що однією з причин «спеціальної військової операції» було «розширення НАТО шляхом вступу України». За його словами, Російська Федерація «прекрасно розуміла, що далі — тим було б для нас гірше, важче і небезпечніше».

Скрін з відео

Навіщо Росія використовує цей міф?
Наративами про війну з «колективним Заходом» Росія намагається виправдати поразки на полі бою. Словами про «справжній гарант української державності» Путін прагне позиціювати російську агресію як вимушену відповідь на загрозу з боку України та Заходу.

#LightOnZelenskyyOff

Минулого тижня у Viber і Telegram російські боти почали поширювати заклики бойкотувати заходи з економії електроенергії. Новостворені акаунти публікують дописи із хештегом #LightOnZelenskyyOff і написами про те, що «їхній комфорт важливіший за амбіції Зеленського». Український сегмент Твіттеру звернув увагу на чисельні помилки в постах ботів, що свідчить про невміння росіян користуватись перекладачем.

Навіщо Росія використовує цей міф?
Після масових обстрілів 10 жовтня життєво важливої інфраструктури України НЕК «Укренерго» закликали українців економити електроенергію. Причиною цього стала необхідність знизити навантаження на магістральні мережі, щоб працівники мали час відремонтувати пошкоджене обладнання. Росія закликами #LightOnZelenskyyOff намагається переконати українців не слідувати рекомендаціям НЕК «Укренерго», чим завадить роботі ремонтників.

Настя Шевченко

Хочу щось сказати