Середземноморський круїз «Ніколая Лєонова». KibOrg по гарячих слідах простежив, як вивозять крадене зерно з порту Бердянськ

З моменту окупації в лютому 2022 року розташований на узбережжі Азовського моря порт Бердянськ перетворився на сліпу зону для злочинної діяльності росіян. Як вдалося дізнатися команді KibOrg, саме там починається транзит викраденого окупантами українського зерна, що потім під виглядом російської агропродукції відправляють на експорт за кордон. Відслідкувати злочинну схему не так просто: перед заходом в Бердянськ на суднах вимикають передавачі AIS, що не дозволяє збирати дані про суднозаходження, зокрема незалежними моніторингами. Втім, ми отримали в своє розпорядження документи, що фіксують кожен крок в схемі експорту краденого зерна — аж до фальсифікації супровідних документів.

Як це відбувається — показуємо по гарячих слідах на прикладі російського підсанкційного судна «Ніколай Лєонов». Упродовж першої половини травня судно пройшло шлях з Азовського моря в Середземне, де на вантаж з награбованим збіжжям чекали в порту Бейрут.

Хронологія подій

30 квітня о 16:45 російське підсанкційне судно «Ніколай Лєонов» (NIKOLAI LEONOV, IMO 9922134) прибуло на зовнішній рейд порту нині окупованого міста Бердянськ Запорізької області і пізніше було пришвартовано до причалу №2. Ранком 1 травня на судно почали завантажувати продукцію, і вже за дві доби, 3 травня о 15:00, «Ніколай Лєонов» залишив порт Бердянськ. В цей момент на його борту був вантаж з 7714,3 тоннами української пшениці.

Вже 5 травня судно дісталося Темрюка, портового міста, розташованого на півдні Росії, в Краснодарському краї. Пересування «Ніколая Лєонова» підтверджує інформація проєкту SeaKrime Центру «Миротворець» — в їхньому розпорядженні є дані про останні 10 портів, до яких заходило підсанкційне судно.

На момент публікації судно перебуває у Середземному морі. Місцем призначення на MarineTraffic вказано Бейрут.

Як влаштована схема продажу краденого зерна

Російські порти Темрюк та Кавказ (останній так само розташований в Темрюкському районі Краснодарського краю) — проміжкові пункти призначення для російських суден, що слідують з окупованого Бердянську. Це зумовлено, як бажанням окупантів ввести в оману покупців краденої продукції щодо її реального походження, так і тим, що в Бердянську відсутній митний пункт.

Про бажання створити митний пункт в Бердянську окупанти заговорили наприкінці 2024 року. Створення митниці ініціював «губернатор» окупованої Запорізької області Євгеній Балицький. Тоді російські пропагандисти підтвердили, що оформлення вантажів з окупованого порту проводять органи Федеральної митної служби Краснодарського краю — через «специфіку ставлення іноземних покупців до новостворених російських територій».

Створення «митниці» в Бердянську з одного боку дозволить окупантам прискорити темпи викрадення української агропродукції, а з іншого, за словами пропаганди, надасть їм можливість залучати флот під іноземними прапорами, а також напряму імпортувати товари з-за кордону.

В розпорядженні команди KibOrg наявні фейкові документи, які окупанти підготували завчасно. Першопочатковим портом завантаження продукції вказано Темрюк, хоча завантаження відбувалося в окупованому Бердянську.

Натомість місце призначення викраденої з України пшениці — середземноморський порт Бейрут, в столиці Лівана. В Бейруті зареєстрований і кінцевий отримувач продукції — Dahrouj General Trading SARL, ліванська компанія з обмеженою відповідальністю, з юридичною адресою Building Al Bitar, Ground Floor Bchara Karam St. Hadat, Beirut, Lebanon.

Ось що про схему підробки документів говорить журналістка проєкту SeaKrime Центру «Миротворець» Катерина Яресько:

«Не існує прямої можливості встановити походження вантажу у відкритих системах трекінгу. Однак в судноплавстві здійснюється обіг великої кількості документів — це і оформлення в порту, у агента, сюрвейєра, і щодо зерна — карантинні і фітосанітарні сертифікати, митна декларація тощо. Як правило, щоби встановити походження зерна, необхідно користуватися кількома джерелами, OSINT, інсайдами та іншими можливостями. Російські агресори підробляють документи, наприклад, вказують інший порт завантаження замість окупованих українських, або оформлюють зерно, вирощене на окупованій території Запорізької області, як вироблене в Ростовській [області Росії]. Тому іноді документи не тільки не дають уявлення про дійсність, а свідомо її спотворюють. Потрібно мати доступи до різних джерел, застосовувати перехресну перевірку інформації».

Хто стоїть за продажем українського збіжжя

«Ніколай Лєонов» неодноразово порушував державний кордон України, заходячи в окуповані порти Криму. У квітні 2023 року США запровадили санкції проти судна.

Воно належить ТОВ «АЛЬФА», що має зв’язки із Державною транспортною лізинговою компанією (Государственная транспортная лизинговая компания, ВАТ «ГТЛК»). Підсанкційна компанія позиціонує себе найбільшим в Росії лізинговим підприємством, що спеціалізується на авіаційному, водному, залізничному та міському пасажирському транспорті. Вона підпорядкована російському Міністерству транспорту та належить до переліку системоутворюючих підприємств, що мають стратегічне значення для російської економіки.

Відправником викраденої з України продукції вказане московське АТ «Первая Торговая Компания». Один з його контрагентів, згідно реєстрів, — російське державне унітарне підприємство «Государственный зерновой оператор», створене росіянами на території окупованої Запорізької області для торгівлі награбованим зерном.

Згідно документів, які команда KibOrg має в розпорядженні, «Первая Торговая Компания» діє від імені турецької компанії TARIMTURK GIDA LIMITED SIRKETI.

«Ніколай Лєонов»: відповідальні особи на судні

Капітан судна — громадянин Росії Болдирєв Валерій Іванович (19.02.1970). Номер закордонного паспорту: 76 7742738, виданий МВС 26003 07.06.2022. Проживає за адресою: Ставропольський край, станиця Расшеватська, вул К. Маркса, буд. 37.

Судячи з інформації Пенсійного фонду РФ, з серпня 2021 року Болдирєв ходив на суднах ТОВ «АЛЬФА». Серед останніх: «Альфа Геліос», «Альфа Гермес», «Віктор Андрюхін».

Старший помічник капітана — громадянин Росії Есаян Гарік Володимирович (29.09.1994). Номер закордонного паспорту: 77 0988740, виданий МВС 61017 01.08.2023. Проживає за адресою Ростовська обл., м. Азов, мк. Мичуринец-3, буд. 301.

В ТОВ «АЛЬФА», починаючи з квітня 2023 року, Есаян ходив на суднах в якості другого помічника, а також старшого помічника капітана. Серед останніх суден: «Альфа Меркурій», «Альфа Атлант» та «Альфа Гермес».

Під час суднозаходження в порт окупованого Бердянську, капітан судна «Ніколай Лєонов» свідомо вимкнув передавач AIS, аби приховати факт порушення державного кордону України.


KibOrg — проєкт журналістів та IT-спеціалістів, які об’єднались під іменем легендарних кіборгів для боротьби з агресором в інформаційному просторі.

Ми розслідуємо злочини росіян в Україні, викриваємо діяльність колаборантів і розвінчуємо російські фейки.

Слідкуйте за нашими сторінками: Telegram | Facebook | Підтримати

Maksym Dudchenko

Співзасновник проєкту KibOrg

Фіналіст Національного конкурсу журналістських розслідувань в 2024 році

Хочу щось сказати

Свіжак