Супутникова система, яка допомагає росіянам наводити ракети

Російська глобальна навігаційна супутникова система (ГЛОНАСС) створена як альтернатива американському GPS. Із її допомогою окупанти можуть наводити ракети, безпілотники та артилерію по українських територіях. Розкриваємо ланцюг підприємств, які задіяні в роботі ГЛОНАСС, і ключових осіб.

1. Системи ГЛОНАСС та її загальна характеристика

ГЛОНАСС — це глобальна навігаційна супутникова система, розроблена Росією. Вона є аналогом американської GPS та єдиною системою навігації у росіян. ГЛОНАСС зараз складається із 24 супутників, які обертаються на низькій орбіті навколо Землі, а ще 2 — на етапі випробувань. 

Склад та стан супутників системи ГЛОНАСС на орбіті 

Система забезпечує інформацію про місцезнаходження, швидкість і напрямок руху об’єктів, на які вона налаштована.

Розвитком проєкту ГЛОНАСС займається державна корпорація «Роскосмос». Закордоном впровадженням ГЛОНАСС із 2012 року займається некомерційне «Сприяння розвитку та використанню навігаційних технологій» (рос. «Содействие развитию и использованию навигационных технологий»). Так зване «некомерційне» партнерство, найімовірніше, підпорядковується керівництву Російської Федерації, адже на офіційному сайті вказано, що вона є федеральним мережевим оператором у сфері навігаційної діяльності. А її президент Олександр Олегович Гурко входить до складу комісії при президенті РФ із питань розвитку авіації загального призначення та навігаційно-інформаційних технологій на основі ГЛОНАСС, БАС (ООО «Беспилотные авиационные системы»).

2014 у ГЛОНАСС стався масштабний збій у роботі. Після виправлення помилок, за офіційними даними у 2015 році, систему віддали в користування та власність Міноборони РФ.

Під приводом покращення точності й надійності ГЛОНАСС, Росія почала розміщувати станції диференціальної корекції й моніторингу не тільки на своїй території, а й закордоном. 

2. Військове значення ГЛОНАСС

Систему використовують для наведення таких типів зброї, як:

Навігаційна система має слабке місце — вона залежить від мікрочипів, вироблених іноземними компаніями. Російські ракети та дрони обладнані цивільними іноземними деталями з підтримкою ГЛОНАСС, але росіяни використовують їх у військових цілях. 

Чипи отримують та обробляють координати від ГЛОНАСС, а ракети використовують цю інформацію для навігації в просторі та наведення на військові, цивільні об’єкти чи енергетичну інфраструктуру України.

За повідомленням ГУР МО, багато іноземних компаній продовжують виробляти мікрочипи з підтримкою ГЛОНАСС і до сьогодні:

  • Linx Technologies (США);
  •  Broadcom (США);
  • Qualcomm (США);
  •  Telit (США);
  •  Maxim Integrated (США);
  • TRIMBLE (США);
  •  Cavli Wireless (США);
  •  U-blox AG (Швейцарія);
  •  STMicroelectronics (Швейцарія);
  •  Sierra Wireless (Канада);
  •  NovAtel (Канада);
  •  Septentrio (Бельгія);
  •  Antenova (Британія).

Росія постійно вигадує нові способи обходу санкцій та закупівлі технологій через численні підставні компанії або дистриб’юторів. Без іноземних мікрочипів із підтримкою ГЛОНАСС, росіянам доведеться створювати свою мікроелектроніку майже з нуля. 

Іноземні компанії повинні усвідомити прямий вплив своєї продукції на обороноздатність Росії, припинити виробляти чипи з підтримкою ГЛОНАСС і вилучити функцію підтримки цієї навігаційної системи зі своїх пристроїв.

3. Секретне обладнання системи радіотехнічної розвідки ГЛОНАСС

У рамках розвитку ГЛОНАСС існує таємне обладнання, тобто технічна начинка супутника, під назвою «Рувета» (рос. «масляна риба»). Її призначення вперше згадувалося у 2012 році, проте деталі не розкривалися. За інформацією з розслідувань західних ЗМІ, «Рувета» — це система радіотехнічної розвідки, що забезпечує дані для російських військово-морських сил про цілі на кораблях НАТО. Вона залишається таємним компонентом супутникових програм Росії, але, ймовірно, вже готова до використання. Система може взаємодіяти з протикорабельними ракетами, такими як «Калібр».

На супутниках нового покоління «Глонасс-К2» буде впроваджено додаткове обладнання, призначене для прийому та передачі сигналів SOS від військовослужбовців у надзвичайних ситуаціях. Це військовий еквівалент системи Коспас/Сарсат (міжнародної супутникової пошуково-рятувальної системи, створеної в 1979 році Канадою, Францією, США та Радянським Союзом). Система виявляє та визначає місцезнаходження аварійних маяків, активованих кораблями, літаками та людьми у віддалених районах, і передає ці сигнали пошуково-рятувальним службам.

Модернізований транспондер (приймально-передавальний пристрій)  системи Коспас/Сарсат на нових супутниках називається БРКПС-К2 (Бортовий аварійно-рятувальний радіокомплекс), розроблений «Російськими космічними системами». На супутниках також буде встановлена пошуково-рятувальна система, призначена виключно для військових користувачів, відома як КСПС-МО (Космічна пошуково-рятувальна система Міністерства оборони). Проєкт стартував у 2012 році, а випробування мали розпочати у 2018-2019 роках, але відклали через затримку з розробкою супутників «Глонасс-К2».

Система КСПС-МО здатна визначати місцезнаходження аварійних маяків із точністю до 30 метрів і надавати зворотний сигнал постраждалим про те, що їх сигнал SOS отриманий і допомога вже в дорозі. Очікується, що система буде введена в експлуатацію після запуску перших супутників «Глонасс-К2». Не виключено, що ця технологія буде використовуватись для реалізації більш точних ударів. 

4. Розробники ГЛОНАСС

Розробкою системи ГЛОНАСС займаються кілька ключових російських організацій. Серед них:

«Роскосмос» — державна корпорація, яка відповідає за загальне управління і розвиток космічної діяльності в Росії, включаючи проєкти супутникової навігації.


АТ «Інформаційні супутникові системи імені академіка М. Ф. Решетньова» — підприємство, що спеціалізується на виробництві супутників для ГЛОНАСС. Головний розробник і виробник супутникових платформ РФ.


АТ «Інформаційні супутникові системи імені академіка М. Ф. Решетньова» — російський розробник і виробник супутників зв’язку, телевізійного мовлення, навігації та геодезії. Приблизно 2/3 супутників (в т.ч. супутник серії «Глонасс-М» і «Глонасс-К»), що входять до орбітального угруповання Росії, є продукцією цього підприємства. Входить до державної корпорації «Роскосмос».

Знаходиться під санкціями західних держав.

Скрін документу, в якому вказаний перелік компаній під санкціями ЄС

АТ «Російські космічні системи» — організація, що відповідає за створення і розвиток наземної інфраструктури ГЛОНАСС, а також займається удосконаленням навігаційних технологій і технічним забезпеченням системи.


АT «Російські космічні системи» входить до держкорпорації «Роскосмос» і спеціалізується на розробці, виготовленні та експлуатації космічних інформаційних систем. Основні напрямки діяльності — створення, розвиток і цільове використання глобальної навігаційної супутникової системи ГЛОНАСС. 

Також РКС займається виготовленням БПЛА.

Однією з ключових осіб в РКС є Володимир Вадимович Бетанов

Список всіх компаній, які залучені до розвитку і використання ГЛОНАСС.

5. Звідки РФ бере кадри для космічних програм?

Одним із ключових університетів країни-терориста з підготовки кадрів є сибірський державний університет науки і технологій імені Решетньова (СибГУ). Знаходиться в Красноярську. Основні напрямки навчання охоплюють космічні технології, інформатику, інженерію та інші високотехнологічні галузі. 

Молоде покоління випускників СибДУ, підготовлених для роботи в космічній галузі Росії, несе потенційну загрозу для України. Осінтери виявили інформацію про фахівців АТ «Інформаційні супутникові системи імені академіка М. Ф. Решетньова», що є вихідцями з сибірського вишу.

ПІБ: Андрій Олексійович Руминін 

Дата народження: 13.09.1999 р.

Адреси: Красноярський край, м. Красноярськ, вул. Паровозна, буд.7, кв. 56

Росія, Красноярський край, м. Сосновоборськ, вул. Труда, буд. 23, кв. 45

ІПН: 246216195308

СНІЛС: 12562703443

VK: https://vk.com/omloder


ПІБ:  Олександр Андрійович Сашин 

Дата народження: 22.11.1999 р.

ІПН: 245208020711

Номер паспорта: 0413548860

Номер телефону: +79831663291

Адреса: Росія, місто Красноярськ, Світлогірський провулок, буд. 6, під’їзд 4, поверх 7, кв. 174.

VK: https://vk.com/kinginthedota   


ПІБ: Максим Дмитрович Селезнев 

Дата народження: 01.03.1999 р.

ІПН: 381500832181

Номер паспорта: 2518 621143 

Дата видачі:15.03.2019

СНІЛС: 15392371876

Телефон: +79246375221

Адреси: 

Красноярский край, м. Красноярськ, вул. Карамзіна, буд. 6, кв. 178

Іркутська обл., м. Тайшет, вул. Академіка Павлова, буд. 11

VK:https://vk.com/seleznev2023 

Inst: https://www.instagram.com/s.0max/ 


ПІБ: Артем Сергійович Творогов 

Дата народження: 26.10.1999 р.

VK: https://vk.com/tvorogov99   


ПІБ: Артем Сергійович Терентьєв 

Дата народження: 11.01.2000

ІПН: 244310797289

СНІЛС: 17694574937

Номер паспорта: 0419 457109

Телефон: +79538555662; +79135289745;

X: https://x.com/Artrenkl 

VK: https://vk.com/kitomaaa 

Довідка: 

Олександр Олегович Гурко

Дата народження: 15.02.1969  р.

Посада: голова федерального мережевого оператора у сфері навігаційної діяльності некомерційного партнерства «Сприяння розвитку та використанню навігаційних технологій», член ради при президентові РФ із модернізації економіки та інноваційного розвитку, заступник голови ради асоціації ГЛОНАСС/ГНСС.

Адреси: 

141092, РФ, Московська обл., м. Корольов, мкр. Ювілейний, вул. Лісова, буд. 15/5, кв. 41; 

м. Москва, Іванівське шосе, буд. 5, кв. 58

Паспорт: 4613378827 

Виданий: Відділенням в міському окрузі Ювілейний Міжрайонного ОУФМС Росії по Московській області в міському окрузі Корольов 

Дата видачі: 06.03.2014

СНІЛС: 02290489849

Телефон: +79857654187


Євген Олександрович Нєстєров

Дата народження: 07.06.1981 р.

Посада: генеральний директор АТ «Решетнев»

СНІЛС: 11623070713

ІПН: 773571615791

Паспорт:  4516 747527, виданий 29.08.2016 Відділенням УФМС Росії по м. Москві по району Крюково

Email: profsound@mail.ru 

Телефон: +79168492203


Геннадій Олексійович Єрохин 

Дата народження 06.10.1981 р.

Посада: генеральний директор АТ «Російські космічні системи»

Телефон: +79036634171

СНІЛС:11388512961

ІПН: 773322068450

Email: ru3dlr@mail.ru 

Адреса: 125430 м. Москва, вул. Митинська, буд. 34, корп. 1, кв. 101


Олександр Анатолійович Разговоров 

Дата народження: 22.09.1969 р.

Посада: головний конструктор НП «ГЛОНАСС»

Телефон: +79251751107

Паспорт: 4614709444

СНІЛС: 03659187183

ІПН: 502707094956

Адреси:

  1. Росія, Москва, 115088, вулиця Шарикопідшипниковська, буд. 36/18, кв. 114.
  2. Росія, Московська область, Люберецький район, смт. Томіліно, вулиця Гаршина, буд. 9А, корпус 10, кв. 3.

Номер авто: Р524КХ799

Модель: Mercedes-Benz GLK-Klasse/GLC


Сергій Миколайович Карутін 

Дата народження: 08.04.1975 р.

Посада: генеральний конструктор системи ГЛОНАСС (хоч офіційно він пішов з цієї посади, але у внутрішній презентації вказано саме його)

СНІЛС: 03873591186

ІПН: 772330953947

Email: karutin@hotmail.com

Телефон: +79166207153

Адреса: м. Москва, вул. 5-та Кожуховська, буд. 14, корпус 1, кв. 89

РФ, м. Москва, пр-кт Маршала Жукова, буд. 78, кв. 1

Номера машин: 

Н010КО190

Мерседес-Бенц GL350 ВLUЕТЕС 4 МАТIС

У454ЕО797


Володимир Вадимович Бетанов 

Дата народження: 15.06.1952 р.

Посада: заступник начальника експертно-аналітичного центру АТ «Російські космічні системи»

Email: vlavab@mail.ru 

Телефон: +79035998071

Адреса: Москва, вул. Мітинська, буд. 17, кв. 49.

СНІЛС: 01833849462

ІПН: 773319615880

Із 2011 року займав різні керівні посади в цій організації, безпосередньо відповідає за розвиток і підтримку ГЛОНАСС. Бетанов є академіком і експертом в РАРАН (Російська академія ракетних і артилерійських наук), викладачем в московському технічному університеті імені Баумана. Має звання професора кафедри «Динаміка і управління польотом ракет і космічних апаратів».

Фото всіх нагород та звань Бетанова

Цей матеріал було розроблено у співпраці проєкту KibOrg та волонтерів команди InfoHunters.


KibOrg — проєкт журналістів та IT-спеціалістів, які об’єднались під іменем легендарних кіборгів для боротьби з агресором в інформаційному просторі.

Ми розслідуємо злочини росіян в Україні, викриваємо діяльність колаборантів і розвінчуємо російські фейки.

Слідкуйте за нашими сторінками: Telegram | Facebook | Підтримати

InfoHunters

Ми - команда OSINT-аналітиків під назвою InfoHunters. Ми займаємось ідентифікацією працівників ворожого ВПК та інших, хто будь-яким чином співпрацює з агресором.
Наше завдання — не лише виявляти загрози, що працюють проти України, а й поширювати знання про методи інтернет-розвідки серед українців. Ми хочемо, щоб більше людей володіли інструментами OSINT та кожен міг зробити свій внесок у безпеку країни.
Приєднуйтесь до нас — разом ми сильніші у боротьбі проти ворога.

Хочу щось сказати