Кум президента Росії Владіміра Путіна, колишній очільник партії «Опозиційна платформа — За життя», а нині звинувачений у держзраді Віктор Медведчук вже третій рік перебуває з родиною в Росії. Країні-агресору його у вересні 2022 року видала українська влада — в обмін, зокрема, на полонених захисників «Азовсталі».
Відтоді Медведчук займається черговим антиукраїнським політичним проєктом і намагається розвивати новий бізнес на російсько-китайському кордоні. Втім, це не єдині його сфери зацікавлення — донедавна Медведчук мав відношення до логістичних процесів на окупованих територіях України, фактично допомагаючи збувати викрадене росіянами зерно та титанову продукцію. Напряму до цих процесів була залучена афілійована до колишнього нардепа російська компанія «Флоранс».
Команді KibOrg вдалося отримати доступ до документів, що свідчать про масштаби діяльності ТОВ «Флоранс» в умовах війни Росії проти України. В спільному матеріалі з проєктом Slidstvo.Info та Білоруським розслідувальним центром (БРЦ) розповідаємо, як команда Медведчука очолила нелегальні перевезення на окупованих територіях України.
Спочатку вугілля, потім — зерно
Вперше зв’язок Віктора Медведчука з ТОВ «Флоранс» викрили в грудні 2023 року — тоді журналістам стало відомо, що російська компанія стала головним постачальником логістичних послуг на окупованих територіях Донеччини та Луганщини. Раніше за це відповідав «Центр ефективних логістичних рішень», який повʼязували з українським олігархом часів президентства Віктора Януковича Сергієм Курченком. Натомість маловідомий «Флоранс» погасив усі борги свого попередника та почав возити вугілля, кокс, чавун і сталь. Як наслідок — компанію почали називати «новим гаманцем» кураторів Донбасу.
Проте самим лише Донбасом «Флоранс» не обмежився — в розпорядженні команди KibOrg опинилися, зокрема, документація російського підприємства «Державний зерновий оператор» («Государственный зерновой оператор», ГЗО), яке незаконна влада Запорізької області створила для «підтримки місцевих аграріїв». Проаналізувавши папери, нам вдалося виявити, що сфера діяльності «Флоранс» після повномасштабного вторгнення Росії ширша, ніж було відомо досі.
Мова, зокрема, про Запорізьку область, звідки ще навесні 2022 року почали долітати повідомлення про вивіз зерна росіянами. А вже 8 червня в ефірі «Соловьев Live» це підтвердив і голова окупаційної російської адміністрації Запорізької області Євген Балицький. Він повідомив, що у напрямку Криму з мелітопольського елеватора виїхали перші 11 вагонів із зерном.
«В основному контракти зараз із Туреччиною укладаються. І перші потяги, ми з гордістю можемо сказати, прямують через Крим на Близький Схід», — уточнив він в етері «Росія 24».

Згідно доповіді Конгресу США, протягом 2022 року Росія вкрала близько шести мільйонів тонн українського збіжжя. А вже 2023-го лише з окупованої частини Запорізької області вивезли 2,5 мільйона тонн зерна.
Злочинний експорт в дійових особах
Планування логістики експорту агропродукції з загарбаних територій відбувається на рівні Міністерства сільського господарства Росії в онлайн-форматі. Про це свідчить масив листувань, до якого KibOrg вдалося отримати доступ.

«21.06.2023 о 13:00 год. відбудеться нарада у форматі відеоконференції з питань організації вивезення зерна з нових суб’єктів Російської Федерації у липні 2023 року», — йдеться в листі Федерального агентства залізничного транспорту, розісланому 16 отримувачам.
Більшість із них — російські унітарні підприємства, створені на окупованих українських теренах («Донецкая железная дорога», «Луганская железная дорога», «Херсонская железная дорога», «Мелитопольская железная дорога») та російські держструктури (як то «Российские железные дороги» чи Мінсільгосп Росії). Але серед адресатів є і чотири приватні структури: ТОВ «Технотранс», АТ «Русагротранс», ТОВ «Деметра-Холдинг» та ТОВ «Флоранс».
З цього переліку лише одна компанія — «Русагротранс» — перебуває під українськими санкціями (з жовтня 2022-го). «Технотранс», хоч і вже фігурувала в матеріалі «Центру журналістських розслідувань» як компанія-операторка, що забезпечує вивезення краденої української агропродукції залізницею, під обмеження не потрапила. Проти «Деметра-Холдингу» (одного з найбільших у Росії зернових трейдерів, частку в якому до липня 2023-го мав держбанк ВТБ) та пов’язаного з Віктором Медведчуком «Флорансу» санкцій так само немає.
Запоріжжя — Крим — Стамбул
Тим часом нам вдалося отримати документальне підтвердження участі ТОВ «Флоранс» в транспортуванні зерна із Запорізької області в Крим, звідки його відправляли в Стамбул. Про це свідчать матеріали судової справи, в якій виявилися залученими «Державний зерновий оператор» і «Новоросійська зернова компанія» («Новороссийская зерновая компания»).
Мовляв, остання заборгувала 181,85 мільйона рублів за здійснення поставок, тоді як в ГЗО вимагали сплатити цю суму впродовж пʼяти днів. Судячи з того, що справа опинилася в підконтрольному Росії Арбітражному суді Запорізької області, «Новоросійська зернова компанія» вказану суму не виплатила. Проте з отриманих нами документів стає відомо, що протягом березня-травня 2023 року до Туреччини відправили 2 300 тонн ячменю та дві партії пшениці: 8 100 та 2 700 тонн. Отримувач — компанія «Laurus Lojistik Ve Dis Ticaret Limited», зареєстрована в Стамбулі.

На те, що йдеться про агропродукцію, вирощену на окупованій території Запорізької області, додатково вказують декларації відповідності Євразійського економічного союзу (документи, що підтверджують дотримання технічних регламентів продукції).

З матеріалів судового засідання стає зрозуміло, що збіжжя відправляли через порт окупованого Севастополя, а вантажовідправником зерна була компанія «Флоранс» — саме її вимагала долучити до процесу «Новоросійська зернова компанія».

Постачання 2 300 тонн ячменю із Запорізької області в Стамбул додатково підтверджується висновком про карантинний фітосанітарний стан продукції та угодою між продавцем — «Новоросійською зерновою компанією» — та «Laurus Lojistik Ve Dis Ticaret Limited».

Судно «Pawell», яке доставило вантаж у Туреччину, у травні 2023-го потрапило до санкційного списку США.
Титан із Криму
В окупованому Криму інтереси повʼязаної з Медведчуком компанії перетнулися з колишніми активами іншого українського олігарха — Дмитра Фірташа. До грудня 2021 року він був головним акціонером підприємства Ukrainian Chemical Products, також відомого як завод «Кримський Титан».
Після окупації півострова бізнес Фірташа під новою назвою ТОВ «Титанові Інвестиции» перейшов у сферу впливу братів Аркадія та Бориса Ротенбергів — російських мільярдерів і давніх друзів Владіміра Путіна.

Продукцію титанового заводу завантажували та відвантажували використовуючи захоплену територію Херсонської області — про це свідчать інформаційні довідки нарад окупаційного уряду Криму, до яких команда KibOrg змогла отримати доступ. Договір щодо транспортно-експедиційних послуг, як йдеться у документах, на той момент було підписано із компанією «Флоранс».

Журналісти також отримали інформацію з російської податкової про рух коштів компанії «Флоранс» за 2024 рік. Відповідно до цих даних, від «Титанових Інвестицій» за транспортно-експедиційні послуги фірма отримала 211,2 мільйона російських рублів (це понад 2 мільйони доларів США).
Сховався чи пішов?
У січні 2025-го структура власності компанії «Флоранс» змінилася. Фірма «Термінал», а разом з нею і росіянин Тімофєй Костін, від якого прослідковувався зв’язок з Медведчуком, вийшли з числа співзасновників «Флорансу».
Власник нового бенефіціара — компанії АТ «Аліот» — Тімур Сатдаров — схоже, підставна особа. До цього він продавав у Росії крафтову консервацію. Чиї насправді інтереси він може представляти — того ж Віктора Медведчука чи когось іншого — наразі встановити не вдалося.Про те, як компанія «Флоранс» постачала товари з окупованих територій у Білорусь, йдеться у матеріалі «Білоруського розслідувальницького центру».
KibOrg — проєкт журналістів та IT-спеціалістів, які об’єднались під іменем легендарних кіборгів для боротьби з агресором в інформаційному просторі.
Ми розслідуємо злочини росіян в Україні, викриваємо діяльність колаборантів і розвінчуємо російські фейки.
Слідкуйте за нашими сторінками: Telegram | Facebook | Підтримати
Коментарі