«Не повірила, що жива», – історія активістки в полоні

Blood 18983 1920

Коли людина запалена ідеєю, вона схильна менше себе жаліти. Це підтверджує історія активістки Анни Гузь. Коли Донецьк захопили проросійськи бойовики, у рідне місто дівчина могла приїжджати під великим ризиком. Щоб усвідомити ситуацію в окупованому Донецьку, Анна допомогла знайомому журналісту приїхати в столицю «ДНР».

Саме тоді дівчину з її товаришем і схопили бойовики. Озброєні особи Анну з приятелем перевезли в УБОЗ, що в Макіївці. 27 травня 2014 року стало для Анни початком фізичних страждань і морального насильства.

У місці незаконного ув’язнення за проукраїнську позицію дівчину піддавали різним видам насильства. ЇЇ били і погрожували розстрілом, її коліна проштрикували ножем. Одного разу катування перейшли у русло «творчості». Анні відрізали шматок пальця, а пролитою кров’ю змусили написати на стіні «Я люблю Донбас».

Особи, які вчиняли насильство в місці несвободи, були представниками «Русской православной армии». Саме такі надписи помітила на шевронах постраждала. Анна не знає імен кривдників, адже під час допитів ніхто з озброєних чоловіків не представлявся.

«Молися своїм богам, я зара’ тебе вб’ю», погрожував Анні один з представників комендатури незаконної тюрми і підрізав шию ножем. Як пізніше сказали лікарі, дівчині пощастило, що лезо пройшло за міліметр від сонної артерії. «Серед іншого цікавого – він озвучував, що зі мною буде. Якщо я залишуся жива, то мене там буде ґвалтувати весь наявний склад бойовиків.  Але з подачею ножем по шиї, я попрощалась з життям. І дуже здивувалася, що жива», – розповідає потерпіла.

Надали дівчині з надрізаним пальцем допомогу лише тоді, коли очільники буцегарні вирішили, що кров може забруднити приміщення. Однак допомога полягала лише в тому, що їй дали ґумові рукавички, щоби кров не розливалася підлогою.

Коли ж за Анну домовилися, що випустять на свободу під час обміну полоненими, то проросійські бойовики вирішили не пускати дівчину до камер на прес-конференції. «Дівчина з побитим обличчям – погано для репутації», – сказав ополченець Анні.

Переговорники купили дівчині квиток до Дніпра і після виходу на свободу з незаконної в’язниці Анна виїхала з Макіївки у безпечне для неї місце.

Посилання на статтю: https://jfp.org.ua/rights/porushennia/violation_categories/katuvannia-ta-zhorstoke-povodzhennia/rights_violations/porizy