«Я прогриз дірку в пакеті, щоб не задихнутися» — звільнений українець Костенко розповів про тортури в Криму

lead
Звільнений 3 серпня 2018р. з російської виправної колонії №5 Кірово-Чепецька український політв’язень Олександр Костенко розповів про тортури 2015 року в анексованому Росією Криму. За словами Костенка, його били, пускали тілом струм, а після — імітували його затримання на камеру.

Як розповів Олександр, 5 лютого 2015 року він виходив з будинку своїх батьків. Поряд стояли двоє чоловіків — один вдарив його в живіт, інший — в обличчя. Потім вони схопили його та заштовхали в автобус. Далі, за його словами, били в автобусі та вимагали розповісти про вбивство працівників «Беркуту» на Майдані.

«Я прогриз дірку в пакеті, щоб не задихнутися», — сказав Костенко.

Потім його тримали в підвалі будинку — там пускали тілом струм і змушували на камеру розповідати «те, що їм потрібно».

«Він хотів, щоб я говорив про склад диверсійних груп, які діють на території Криму, про склади зі зброєю…мені здається, що це той самий підвал, де піддавати тортурам Євгена Панова», — сказав Костенко. Тоді ж йому сильно пошкодили руку.

Людьми, які задавали питання під час тортур, він називає колишніх працівників СБУ, тодішніх працівників ФСБ Артура Шамбазова та Андрія Тішеніна.

Також, за його словами, йому намагалися пробити вуха, щоб пускати ними струм, але він постійно крутив головою.

Зранку наступного дня Костенку повідомили, що треба імітувати його затримання для відеозапису — його вивезли на вулицю та зняли на відео, як його затримують.

Після цього завезли у слідчий комітет, били у присутності працівників і змусили підписати протокол.

«Мені погрожували, що моя дитина буде рости в дитячому будинку. Якщо я все підпишу, то про моє місцезнаходження повідомлять рідних. Я запитав у адвоката, яку статтю мені інкримінують. Вона сказала, що ч.1 ст. 115 Кримінального кодексу Росії. Я підписав усе нечитаючи. На цьому протоколі є сліди моєї крові, яка текла з обличчя», — розповів Костенко.

Далі його перевезли в травмпункт, у якому наклали гіпс на зламану руку й сказали зняти його за три тижні — «але вчасно його ніхто не зняв».

Олександр Костенко в СІЗО Сімферополя, березень 2015 року

Олександр Костенко в СІЗО Сімферополя, березень 2015 року    

 

Після оголошення вироку 22 травня 2015 року, роповів Костенко, його прооперували в Сімферополі, операцію на відео знімали працівники Федеральної служби охорони.

Також, за словами Костенка, у російській в’язниці (після етапування з Криму) його практично не лікували та змушували працювати з усіма: розбивати лід, розчищати сніг, «недивлячись на пекельний біль».

3 серпня кримський активіст, політв’язень Кремля Олександр Костенко вийшов на свободу з російської виправної колонії №5 в місті Кірово-Чепецьк Кіровської області.

Згодом у Генеральній прокуратурі заявили, що слідство щодо звільненого з російської в’язниці політв’язня Олександра Костенка про нібито незаконне зберігання зброї, буде тривати. В Україні у 2014 – 2015 роках Костенко проходив у справі про незаконне зберігання зброї разом із іншим кримчанином Станіславом Красновим.

Посилання на статтю: https://hromadske.ua/posts/ya-progriz-dirku-v-paketi-shob-ne-zadihnutisya-zvilnenij-politvyazen-kostenko-rozpoviv-pro-torturi-v-krimu